fb
www.contribee.com

Svitlana Tiščenko

5

Contribees

85 €

Per month
Paramos gavėjas
Svitlana Tiščenko
Lietuvoje esančių šeimos narių skaičius
2
Šeimos narių su negalia skaičius
1
Ukrainoje gyveno
Krivoj Rogas
Atvyko į Lietuvą
2022 m. kovo 11 d.

Nuo sunkaus cerebrinio paralyžiaus sukaustyto vienuolikmečio Jehoro mama Svitlana negali atsitraukti nė akimirkai. Tiesiog – nė akimirkai. Berniukas ne tik nevaikšto ir nekalba – jis negali sėdėti, negali apsiversti ant šono, negali nulaikyti galvos ir netgi praryti maisto. Ir vis dėlto, įsisodinusi Jehorą į vežimėlį, Svitlana važinėja autobusais su trimis persėdimais į savivaldybę ir pas gydytojus, nes patogesniam transportui, kaip ir daugeliui kitų būtinų dalykų, tiesiog neturi pinigų.

Jeigu reikėtų atrasti motinystės pasiaukojimo simbolį, tai būtų Svitlana. Sunkaus cerebrinio paralyžiaus nuo pat gimimo ištiktą sūnų Jehorą ji vienuolika metų augina praktiškai viena. Ligos sukaustytam vaikui nuolatinė priežiūra reikalinga visą parą – Svitlana net ir miegoti jau įprato, kaip pati sako, pramerkusi vieną akį. Netgi maitinti Jehorą yra sudėtinga – dėl sutrikusio rijimo ir pavojaus užspringti sutrintas maistas turi būti leidžiamas per specialų zondą, įtaisytą berniuko pilve.

Ukrainoje Svitlana jau turėjo susikūrusi įprastą gyvenimo ritmą. Dvi savaitės namuose, dvi savaitės reabilitacijoje – Jehorui reikalingos įvairiausios procedūros, kurios užtikrina bent jau elementarias gyvybines funkcijas. Kartais, kai pavykdavo palikti vaiką su močiute ar kuria nors iš draugių, Svitlana spėdavo nubėgti ir į darbą – Ukrainoje iš pašalpos išgyventi tiesiog neįmanoma.

Svitlanos gimtasis miestas Krivoj Rogas šiuo metu yra pačiame okupacinės armijos bombardavimų epicentre. Būtent čia rašistai bombarduoja užtvankas, siekdami, kad staiga užplūdę milijonai tonų vandens nušluotų miestą nuo žemės paviršiaus.

Prasidėjus karui ir ant miesto pradėjus kristi priešo raketoms, Svitlana labai greitai nusprendė ieškoti saugesnio prieglobsčio – dėl Jehoro būklės ji tiesiog fiziškai negalėjo kiekvieną kartą bėgti slėptis slėptuvėje. Aiškėjo, kad tuometėje situacijoje nepavyks nei vaiko nuvežti pas gydytojus, nei gauti gyvybiškai svarbių vaistų, be kurių Jehoro organizmas tiesiog išsijungtų. Netgi išvažiuoti iš miesto Svitlanai buvo labai sudėtinga – evakuaciniai traukiniai buvo tokie perpildyti, kad nepriėmė nei vežimėlių, nei būtino bagažo. Galiausiai šeimai pavyko ištrūkti specialiu traukiniu ir po dviejų parų pasiekti Lietuvą.