Membership tiers
Antra Geltona 1.00€ per month
 • Antra Geltona redakcijos didžiulis AČIŪ! už paramą mūsų puslapiui.
 • Antra Geltona Facebook tekstų archyvas.
Subscribe
Pirma Raudona 3.00€ per month
 • Antra Geltona redakcijos didžiulis AČIŪ! už paramą mūsų puslapiui.
 • Galimybė skaityti geriausius tekstus bei vertimus apie karalių futbolą gimtąją lietuvių kalba.
Subscribe
About me

Sveiki, 

Su jumis sveikinasi Antros Geltonos "prezidentas" ir "rašytojas" [Spoon]. Spėjome pabendrauti tarpusavyje ne tik Facebook ir Instagrame, bet ir per televiziją, kai praeitais metais jūsų dėka ėjau atsiimti "Geriausio futbolo "Blog'o"“ apdovanojimą. Tikiuosi kartu pakartosime šį pasiekimą ir paimsime trofėjų dar kartą. 

Norėčiau pakviesti jus į naują formatą ir platformą, kurią nusprendžiau atgaivinti. Po Facebook fiasko su puslapio užrašais didžioji dalis mano ilgų tekstų bei vertimų dingo. Surinkau ką turėjau ir atėjau čia. Atsidaręs savo išsaugotus užrašus surinkau turbūt didžiausią futbolo tekstų kolekciją gimtąja kalba Lietuvoje. Apie 50 išskirtinių tekstų archyvas. Manau, kad visai neblogai. Tikiuosi, kad susidomėjote ir šiuo metu klausiate savęs: "ko jis nori ir kodėl čia?". 

Paaiškinsiu paprastai. Nesu baigęs nei žurnalistikos, nei kažko susijusio su futbolu ar vadyba, ar verslu. Futbolas visada buvo ir yra mano aistra. Taip išėjo gerbiamieji, kad gimėme ir gyvename vienintelėje Europos šalyje, kur futbolas nėra sportas numeris vienas. Augti savo jėgomis tokioje aplinkoje yra be galo sunku, bet įmanoma. Kaip ir eilinis paprastas žmogus dirbu įprastą 8 valandų darbą, bet kaip futbolu serganti asmenybė apie futbolą neskaitau ir nerašau tik tada kai miegu. 

Čia - Antros Geltonos Contribee noriu sukurti Futbolo tekstų biblioteką. Noriu sukurti ją jums - žmonėms, kurie myli futbolą. Tam man reikia ne tik savęs, bet ir jūsų. Nepaisant to, kokia suma jūs paremsite mane - jūs prisidėsite prie futbolo populiarinimo Lietuvoje. Vieni gaus prieigą prie vis didėjančios tekstų bibliotekos, antri gaus išskirtinį turinį mažiausiai du kartus per mėnesį - knygų vertimus apie futbolą, kuriais užsiimsiu pats. Taip pat rėmėjai galės rinktis kokia knyga bus verčiama sekanti. Treti prisidės prie mano senos svajonės ir padės įgyvendinti tai, ką gali padaryti futbolas žmogui - padėti, išgelbėti ir duoti dar vieną progą. Kartu mes galime viską, tad kodėl to nepadarius? Visada lauksiu iš jūsų pastabų ir patarimų. Teigiamų ir neigiamų atsiliepimų. Visada rasite mane čia, juk futbolo liga nėra pagydoma. Jūsų [Spoon].

Posts
Antra Geltona 2021-02-12 12:07

Austrijos "Bundesliga" progresas. "Buliai" valdo.

Austrijos čempionate dominuoja Zalcburgo „Red Bull“. Mažiukas „Wolfsberg“ patenka į Europos lygos atkrentamąsias, o seni grandai jau pamiršo apie titulus. Kaip pasikeitė Austrijos čempionatas ir kaip jie išmoko dirbti, auginti ir parduoti.

Futbolas Austrijoje atsirado Vienos miesto kavos namų dėka. „Parsifal“ kavos namuose rinkosi žydų inteligencija, kuri palaikė Vienos „Austria“, „Cafe Holub“ kavos namuose rinkosi miesto darbininkai, kurie palaikė tautinę komandą ir čempionato grandą – Vienos „Rapid“.

 

1930-ais metais Austrijos rinktinė buvo viena stipriausių pasaulyje. Į 1934-ųjų pasaulio čempionatą Hugo Meislio vadovaujama „Wunderteam“ važiavo kaip vieni iš favoritų. Austrai užėmė ketvirtą vietą, o Berlyno olimpinėse laimėjo sidabrą. Auksinis austrų futbolo amžius greitai pasibaigė dėl Antrojo pasaulio karo pradžios, atmintyje liko pasispardymai penktajame ir šeštajame dešimtmetyje, kai Austrijos „Bundesliga“ patekdavo į Europos turnyrų dešimtuką.

 

Nuo tada austrų čempionatas tapo vietiniu, kurio klubai kartais patekdavo į Europos turnyrus. Jokių žvaigždžių čempionate nebuvo. Kažkada čia baiginėjo karjeras Antoninas Panenka ir Hansi Mulleris. Per pastaruosius 30 metų „Bundesliga“ turnyre žaidė vidutiniai austrai, atvykėliai iš Balkanų ir afrikiečiai. Perspektyvus jaunimas išvykdavo pas Prancūzijos ir Vokietijos vidutiniokus, mažiau talentingi vyko į Graikiją ir Norvegiją.

 

2000-aisiais austrai krito į futbolo duobę. Kol Europoje augo rinka bei žaidėjų kainos austrai rinkosi kelią. Austrijos lyga nebandė augti, nenorėjo tapti stipresnių kaimynių Prancūzijos ir Vokietijos donoru.

 

„Prieš penkiolika metų mes turėjome didžiules problemas rinktinėje. Negalėjome rasti pakankamai gerų dviejų puolėjų visoje šalyje. Čempionatui trūko žvaigždžių, nes klubai negalėjo leisti sau pirkinių. Iki „Red Bull“ eros pradžios brangiausiu pirkiniu tapo Ganos puolėjas Charlesas Amoah, kurį Graco „Sturm“ 2000-ais metais įsigijo už 4 milijonus eurų. Perėjimas tapo nesėkmingu. Po trijų metų žaidėjas paliko komandą nemokamai. Po C.Amoah perėjimo klubai išsigando ir nebepirko žaidėjų už rimtus pinigus. Ganos puolėjo perėjimas vis dar laikosi 11-oje vietoje tarp brangiausių perėjimų. Aukščiau visi „Red Bull“ pirkiniai, jie perrašė istoriją“, - pasakojo austrų portalo žurnalistas Aleksanderis Huberis.

Daug kas esate girdėję apie Dietrichą Mateschitzą ir kaip jis atėjo į futbolą su „Red Bull“. Zalcburge jis nusipirko klubą ir pakeitė viską: aprangą, logotipą, pavadinimą ir net klubo istoriją, o įkūrimo data tapo 2005-ieji. „Buliai“ aktyviai pradėjo investuoti pinigus čempionate. Klubas kiekvienais metais išleisdavo po 10 mln. eurų (kaip visa lyga kartu sudėjus), pirko patirties turinčius austrus, bet nesugebėjo laimėti čempionų titulo.

 

„Pas „Red Bull“ ne visada viskas buvo taip gerai kaip dabar. Pirmais metais klubas neturėjo tokio biudžeto ir tokios filosofijos. Visa tai atsirado kai į klubą atėjo Ralfas Rangnickas. Būtent jis sukūrė stilių su dideliu perdavimų greičiu ir agresyviu pressingu. O Gerardas Houlier veždavo į klubą talentingus prancūzų kalba kalbančius žaidėjus – Sadio Mane, Nabi Keita bei Dayotą Upamecano“,- toliau pasakojo A.Huberis.

 

R.Rangnickas surišo visą „Red Bull“ klubų sistemą. Visas komandas galima atskirti pagal šiuos punktus:

 

· Efektyvus ir detalus jaunų žvaigždžių skautingas. „Buliai“ sukūrė išskirtinę sistemą, kurią sudaro net 70 kriterijų.

· Gražus atakuojantis futbolas. Austrijoje už ją atsakė Rogeras Schmidtas (ex Levekuzeno „Bayer“, dabar treniruoja Eindhoveno „PSV“) bei jo trenerių štabas į kurį įėjo: Oliveris Glasneris („Wolfsburg“), Gerhardas Struberis („RB Salzburg“ jaunimo komandos, „Wolfsberger“, o dabar Niujorko „Red Bull“.)

 

· Laisvas ir pigus žaidėjų perėjimas tarp „Red Bull“ franšizės klubų. Austrų klube geriausiai progresavo žaidėjai atvykę iš Brazilijos ir JAV franšizių. Naujokai kartu su akademijos auklėtiniais žaidė antroje Austrijos lygoje, kokiame nors farmklube. Labiausiai progresuojantys išvykdavo iš Zalcburgo į top klubus arba į Leipcigą: Amadou Haidara ir D.Upamecano į „RB Leipzig“, Duje Čaleta-Car į Marselio „Olympique“, N.Keita į „Liverpool“ per „RB Leipzig“, S.Mane į „Southampton“, Erlingas Haalandas į Dortmundo „Borussia“.

„Red Bull“ padarė didžiulę įtaką čempionatui. Naują stilių perėmė keli klubai – Linco „LASK“ bei „Wolfsberger“. Abu klubai su gan mažu biudžetu žaidžia Europos lygoje, o maži Austrijos klubai surenka visus „RB Salzburg“ akademijai netikusius jaunuolius.

Dar vienas teigiamas efektas – sėkmė Europoje. „RB Salzburg“ dėka Austrijos čempionatas renka didžiausią dalį taškų UEFA koeficientų lentelėje. Europos turnyruose jau gali rungtyniauti penki lygos klubai.

 

Yra ir blogoji pusė. Per stiprus „RB Salzburg“ nužudė konkurenciją Austrijos „Bundesliga“. Pagrindiniai konkurentai ir vieni seniausių klubų „Rapid“ ir „Austria“ atsisakė tapti „bulių“ partneriais ir auginti jiems žaidėjus. Jų modelis, kuris buvo statomas aplink patekimą kiekvienais metais į Europos taures susinaikino kartu su jų kova dėl čempiono titulo. Komandos nepajėgios konkuruoti su „buliais“. „RB“ nuo 2006/07 metų sezono triumfavo 11 kartų. „Bulių“ hegemonijos metu „Rapid“ šešis kartus užėmė antrą vietą, ne „bulių“ pasaulyje tai būtų 6 čempionų titulai. „Rapid“ paskutinį kartą ėmė titulą dar 2008-ais metais. Dėl per didelės konkurencijos Austrijos stadionuose pradėjo lankytis mažiau sirgalių. Kam ten eiti, jeigu žinai, kad laimės ir titulą paims „buliai“?

 

Iki „RB Salzburg“ atsiradimo Austrijoje į stadionus vidutiniškai vaikščiojo po 6 000 sirgalių.

Pirmuosiuose „RB“ sezonuose, kai vyko kova su „Rapid“ vidutiniškai vaikščiojo po 9 500 sirgalių.

Po 2015-ų metų, kai konkurencijos nebėra į stadionus vidutiniškai eina 6 500 sirgalių.

 

„Bundesliga“ pateko į keistą padėtį. Iš vienos pusės čempionate atsirado superklubas, kuris renka taškus Europoje ir kelia turnyro vertę, iš kitos – reikia kažką daryti, kad „Bundesliga“ atsirastų konkurencija tarp klubų. Taip atsirado legionierių limitas ir naujas čempionato formatas.

 

Anksčiau Austrijoje dešimt komandų žaidė keturis turus. „RB Salzburg“ ramiai rinkdavo taškus su autsaideriais ir atsiplėšdavo nuo visų likusių klubų. Likus dviems mėnesiams iki čempionato pabaigos „bulių“ futbolininkams įteikdavo medalius.

Lygos vadovybėje suprato, kad aukščiausia lyga su 10 komandų kainuos mažai ir sunkiai parsiduos klientams. Televizijos sutartis neišaugs, futbolas nesustiprės. Austrai patys nerizikavo su reformos modeliu ir kreipėsi į lyderį Europoje – olandų įmonę „Hypercube“.

 

Geriausiu olandų pavydžiu galima pavadinti Belgijos čempionatą, kuris po reformų augina raumenis. Auga reitingai ir uždarbis, paskutinė belgų čempionato televizijos sutartis peržengė 100 mln. eurų ribą.

 

„Hypercube“ išanalizavo austrų futbolą iš visų pusių, atkreipė dėmesį į šalies ir miestų padėtį bei pristatė ilgalaikį projektą. 2018-ais metais čempionatą padidino iki 12 komandų. Du turus klubai žaidžia senu būdu, paskui taškai, kurios komandos surinko pirmajame rate yra dalijami pusiau. Tai sumažina skirtumus tarp komandų ir aštrina tarpusavio kovas. Klubus dalija į šešetus. Pirmas šešetas kovoja dėl čempiono titulo, keturių Europos turnyrų vietų ir paskutinės vietos į Europos lygos atkrentamąsias.

Antras komandų šešetas kovoja dėl dar dviejų vietų Europos lygos atkrentamosiose, bei dėl išlikimo „Bundeslygoje“. Tokiu būdu yra žaidžiami dar du ratai. Viso labo – 32 dvikovos. Daugiau kovos ir intrigos, kur komanda iš antro šešeto gali prasimušti į Europos turnyrus.

 

„Klubai džiaugiasi, juk toks žingsnis buvo nukreiptas prieš „Red Bull“ ir padidino konkurenciją lygoje. Sirgaliai sunkiai priėmė naujoves. Daug kam patiko, žmonėms buvo įdomu stebėti dvikovas, tačiau fanai sako, kad negalima dalinti taškų pusiau. Jeigu jau „RB Salzburg“ turi tapti čempionu iš anksto, tai taip ir turi būti“,- pasakojo A.Huberis.

 

Po reformų lankomumas neišaugo, o liko ant 6 500 ribos. Tačiau, tai pliusas, nes į čempionatą iš antros lygos atėjo „TSV Hartberg“ ir „Tirol“, kurie rinko ne daugiau nei 4000 sirgalių.

 

Austrijos „Bundesliga“ didžiuojasi nauja televizijos sutartimi su „Sky“, milžinai atėjo į lygą kartu su reformomis ir atnešė 40% daugiau pajamų. Lyga gauna 34 milijonus eurų per metus (31 mln. klubams ir 3 mln. išlaidos transliacijoms). Nuo 2022/23-ųjų sezono išmokos padidės iki 41 mln. eurų.

„Sky“ moka šiuos pinigus ne šiaip sau. Naujo formato ir padidėjusios intrigos dėka išaugo susidomėjimas tarp televizijos žiūrovų. 2018-ais metais čempionato turą stebėjo vidutiniškai 1,2 mln. žiūrovų, tai 2020-ais metais skaičius išaugo iki 1,8 mln.

„Tiesą sakant pas mus maža televizijos rinka. Vienas nepriklausomas kanalas ir vienas valstybinis – maža šalis. Mes uždirbame vos 30 mln. eurų, o Nyderlandai ir Belgija po 100. Prieš du metus „Sky“ atėjo į lygą ir pasakė – „arba imate už visą paketą 30 mln., arba negaunate nieko“. Valstybinis kanalas negalėjo permušti tokio pasiūlymo – per dideli pinigai. Dabar nemokamuose kanaluose rodo geriausias rungtynių akimirkas, pokalbius prieš ir po rungtynių, antrą lygą bei Austrijos taurę“,- pasakojo A.Huberis.

 

Čempionato pokyčiai, tai tik maža reformų dalis . „Bundesliga“ vadovai teigia, kad visi pokyčiai siekia vieno tikslo – pakelti į aukštesnį lygį rinktinę ir bendrą klubų lygį šalyje.

 

„Mes aiškiai nustatėme, kad Austrijos čempionate turi rungtyniauti 14 komandų. Tai ne šiaip sau skaičiai. Prie tokio skaičiaus priėjo mūsų draugai iš „Hypercube“, kurie ištyrė mūsų šalies regionus ir jų ekonominį potencialą. Judėjimas vyks palaipsniui ir priklausys nuo finansų“,- pasakojo Austrijos „Bundesliga“ direktorius Christianas Ebenbaueris.

Tai ne šiaip sau žodžiai, lyga padeda klubams augti.

 

Trečdalis televizijos sutarties pinigų keliauja klubams, kurie praėjo licencijavimą į „Bundesliga“ (ne tiems kas pakilo iš antros lygos, o tiems kas atitinka stadiono, akademijos ir kitus reikalavimus). Taip maži klubai stimuliuojami augti dar labiau.

Lyga įkūrė infrastruktūros fondą, jo dėka yra modernizuojami stadionai, kitaip tariant padedama mažiems klubams tvarkyti mažas arenas. Pavyzdžiui 2018-ais metais į pirmą lygą patekusiam „Hartberg“ pakeitė aikštės išmatavimus, įrengė vejos šildymą ir atnaujino išvykos tribūnas. Kitiems klubams atnaujino persirengimo kambarius, sutvarkė konferencijų sales bei transliacijų infrastruktūrą. 2018/19 metų sezone tokie 35 projektai pareikalavo 500 tūkstančių eurų.

 

Nepaisant visų pliusų reforma neišsprendė Austrijos „Bundesliga“ problemos. Niekas negali kovoti su „buliais“. Tačiau reformos smarkiai padeda mažiems klubams. Prie to prisideda ir limitas. Austrijoje jis skiriasi nuo įprasto termino ir leidžia klubams stiprinti savo akademijas ir auginti žaidėjus.

20% televizijos pinigų eina tik tiems klubams, kurie į dvikovą registruoja nemažiau nei 12 austrų. Suma priklauso nuo bendro austrų futbolininkų žaidimo laiko rungtynėse. Tai nėra būtinas reikalavimas. Klubai Austrijoje tiesiog turi užregistruoti 12 austrų, rungtynėse gali žaisti nors 11 legionierių. Tuo aktyviai naudojasi „buliai“, tad tai vienintelis klubas lygoje, kuris nepretenduoja į šias išmokas.

 

Daugiausiai austrų išstatęs klubas gali daugiausiai uždirbti 700 tūkstančių eurų. Jeigu „RB Salzburg“ klubui tai centai (1% nuo uždarbio), tai nykštukams tai dideli pinigai – 20% nuo uždarbio.

 

Unikalus ir nekaustantis limitas bei didelių pinigų neturėjimas duoda klubams progą auginti savo žaidėjus ir naudotis savo akademijos auklėtiniais. Austrijos „Bundesliga“ sudaro 73,6% auklėtinių. Austrų klubai negali sau leisti brangių legionierių ir net rinktinės lygio žaidėjų. Tad tenka auginti savus, ieškoti pigių alternatyvų iš žemesnių lygų arba nuomotis iš „RB Salzburg“ komandos.

 

„Mes negalime uždirbti daug pinigų iš televizijos. Tik „buliai“ gali leisti pinigus rinktinės lygio žaidėjams, išlaikyti tokius futbolininkus kaip E.Haalandas ir mokėti gan geras algas. Pakankamai normalias algas moka „Austria“, „Wolfsberger“, „Sturm“ ar „Rapid“. Pas kitus viskas kukliau. Vidutinė alga pas Austrijos autsaiderius yra 5000 eurų per mėnesį. Mes negalime išlaikyti žaidėjų savo čempionate. Geriausias pavyzdys – Davidas Alaba. Jis debiutavo „Austria“ dublerių komandoje būdamas 15-os. Jį pastebėjo Miuncheno „Bayern“ skautai ir 17-os persiviliojo pas save.

Austrijoje klubai gyvena tik iš savo pinigų, kuriuos jie uždirba. Klubas uždirba iš rungtynių, rėmėjų, televizijos ir žaidėjų.

 

Struktūra atrodo taip:

· 14% uždarbio iš matchday.

· 27% televizijos sutartys.

· 40% rėmėjai.

· 19% kitas uždarbis įskaitant perėjimus.

Austrai jau patenka į pačių efektyviausių Europos lygų penketuką.

Taip atrodo čempionatų saldo per pastaruosius penkis metus:

1. Portugalija - 1090 mln. eurų.

2. Nyderlandai – 632,7 mln. eurų.

3. Belgija – 324,21 mln. eurų.

4. Austrija – 283,16 mln. eurų.

5. Kroatija – 243,51 mln. eurų.

 

Austrijoje maži klubai bando kuo daugiau užsidirbti iš rėmėjų. Tik „RB Salzburg“ turi vieną rimtą rėmėją, visi kiti maži klubai turi po 10 ar net po 15 rėmėjų. Reklamuoja viską: nuo plytų iki dešrelių. Klubai sukasi kaip gali ir vietoje to, kad marinuotis vieno klubo čempionate, bando stotis ant kojų ir augti.

 

Sports.


0 likes
Antra Geltona 2021-02-07 11:13


Dingę Lietuvos klubai.

Ką gi. 34 klubai yra palaidoti Lietuvos futbolo klubų kapinėse. Į sąrašą neįtrauktos komandos, kurios nei karto nesužaidė aukščiausioje arba pirmojoje lygoje. Kaip dabar? Jeigu vis dar kažko trūksta - prašau į komentarus.

Taip pat identišką žemėlapį, bet jau su gyvavimo metais galite laisvoje prieigoje rasti mūsų “Facebook” platformoje.

 

 1. Alytaus „Alytis“ 2003-2011
 2. Kauno „Ranga-Politechnika“ 1992-1998
 3. Vilniaus „Pažanga“ 1968-1986
 4. Vilniaus „Neris“ 1966-1994
 5. Vilniaus „Lokomotyvas“ 1951-1999
 6. Šiaulių „Sakalas“ 1990-1995
 7. Kauno „Vilija“ 1971-1991
 8. Vilniaus „FK Vilnius“ 1974-2008
 9. Kauno „Atletas“ 2005-2011
 10. Klaipėdos „Sirijus“ 1973-1998
 11. Ukmergės „Vienybė“ 1962-2005
 12. Šiaulių „Tauras“ 1971-1994
 13. Telšių „Mastis“ 1956-2013
 14. Vilniaus „Polonija“ 1990-2014
 15. Kauno „Banga“ 1960-1993
 16. Kretingos „Minija“ 1962-2016
 17. Klaipėdos „FC Klaipėda“ 2009-2011
 18. Mažeikių „FK Mažeikiai“ 1995-2011
 19. Vilniaus „REO Vilnius“ 2005-2012
 20. Klaipėdos „Granitas“ 2012-2015
 21. Palangos „FK Palanga“ 2010-2020
 22. Akmenės „Cementas“ 1958-2020
 23. Salantų „Salantas“ 1929-2010
 24. Radviliškio „Lokomotyvas“ 1971-2016
 25. Kelmės „Kražantė“ 1926-2006
 26. Mažeikių „ROMAR“ 1993-1995
 27. Klaipėdos „Atlantas“ 1962-2021
 28. Kauno „Stumbras“ 2013-2019
 29. Kauno „Inkaras“ 1937-2003
 30. Kauno „FBK Kaunas“ 1993-2012
 31. Vilniaus „Panerys“ 1975-1998
 32. Vilniaus „Vėtra“ 1996-2010
 33. Šiaulių/Kauno „Kareda“ 1995-1999
 34. Šiaulių „FK Šiauliai“ 2004-2016

0 likes
Antra Geltona 2021-01-16 18:14

Post "Už Jacką." is locked Unlock this post by becoming a subscriber Subscribe
Antra Geltona 2021-01-16 18:12

Post "Beprotiškas Maurizio Sarri" is locked Unlock this post by becoming a subscriber Subscribe
Tips
Collected
0€
5€
10€
20€

or

amount
Tip - 0€